Darmowa wycena

Zamów rozmowę

Strona główna|Blog|Technologia oraz sposób działania folii i mat grzewczych

Technologia oraz sposób działania folii i mat grzewczych

Historia ogrzewania elektrycznego

Już druga połowa XIX wieku przyniosła zalążki współczesnego ogrzewania elektrycznego, kiedy to wynaleziono pierwsze ogniwa słoneczne i skonstruowano pierwszy grzejnik elektryczny. Przez wiele dziesięcioleci technologie te miały jednak wąskie zastosowanie.

Aktualnie uznajemy ogrzewanie podłogowe za standard w nowym budownictwie. Pojęcie to kojarzy nam się głównie ze starannie ułożonymi rurkami, przez które przepływa rozgrzana woda lub glikol. Technologia ta jest dobra, gdy budujemy nowy dom od podstaw, natomiast przy modernizacji starszego budynku generuje to ogromne koszty w postaci skuwania lub bruzdowania posadzki. Właśnie dlatego wiele osób coraz częściej decyduje się na opisywane w tym artykule technologie.

Budowa i działanie folii grzewczych

Podstawa wykonana jest z folii PET, na którą naniesiony jest grafit metodą drukarską. Na krawędziach umieszczone są miedziane paski wraz z zabezpieczeniami ze srebra, które mają przeciwdziałać iskrzeniu. Dodatkowym buforem bezpieczeństwa jest druga warstwa folii, która zapewnia szczelność i odporność na działanie wilgoci.

Dzięki temu, że grubość foli to ok. 0,3 mm to możemy układać ją bezpośrednio pod wszystkimi popularnymi materiałami pokrycia podłóg. Na uwagę wskazuje też fakt, że w przypadku remontu starego domu nie musimy skuwać posadzki jak wspomniałem już wyżej. Wystarczy wyrównać podłogę, ułożyć folię po uprzednim wyłożeniu podkładów, a na to wszystko położyć np. panele podłogowe laminowane lub winylowe i cieszyć się nowoczesną oraz ciepłą podłogą.

Do głównych zalet działania folii grzewczej jest szybkość z jaką może działać zaraz po jej uruchomieniu. Różni się to od tradycyjnego ogrzewania prądem tym, że folie pracują na niskich temperaturach i całą energię elektryczną zamieniają w długie promieniowanie podczerwone, które równomiernie i natychmiastowo rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Wniosek nasuwa się sam, najlepiej używać ich w pomieszczeniach, gdzie natychmiastowo chcemy uzyskać efekt cieplny np. w salonie.

Budowa i działanie mat grzewczych

Mata grzewcza zbudowana jest z cienkiego przewodu grzewczego osadzonego na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego. Specjalny przewód jest lekko spłaszczony, dzięki czemu grubość maty wynosi około 2-3mm. Zasada działania maty grzewczej jest z pozoru prosta – wolframowy kabel grzejny zamienia prąd elektryczny w ciepło ogrzewające najbliższe otoczenie maty. Transfer ciepła nie jest tak efektywny jak w przypadku folii, która oddaje ciepło całą płaszczyzną.

Matę grzewczą ze względu na swoja budowę musimy zatopić w kleju elastycznym lub w wylewce cienkowarstwowej. Dzięki temu mata jest odporna na uszkodzenia np. w sytuacji zalania posadzki wodą co jest bardzo przydatne w łazience lub ewentualnie w kuchni. Aby się cieszyć bezawaryjną pracą ważne jest przypilnowanie montażu na początkowym etapie w celu uniknięcia naprężeń, które mogą skutkować awarią w przyszłości.

Zastosowanie maty grzewczej najlepiej sprawdzi się pomieszczeniach, gdzie chcemy uzyskać długotrwały efekt ogrzanej podłogi, a po odłączeniu zasilania ciepło będzie oddawane nawet do kilku godzin.

Standardowe ogrzewanie podłogowe

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem ogrzewania podłogowego jest niewątpliwie zatopienie rur PEX odpowiednio ułożonych w pętle grzewcze, a następnie zalane wylewką betonową. W czasach kiedy to ogrzewanie elektryczne było mało efektywne o wiele wydajniejszym wydawało się ogrzewanie podłogi przy pomocy kotła CO. Rozwiązanie jest efektywne, kiedy budujemy nowy dom od podstaw i mamy to uwzględnione od samego początku w swoim projekcie. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach wszystko ma swoją cenę, więc musimy przeanalizować wydatki w swoim portfelu inwestycyjnym. Ułożenie rur przez doświadczonego hydraulika, odpowiednie podłączenie rozdzielacza oraz zachowanie odpowiednich promieni skrętu, aby rury były drożne przez wiele lat generuje coraz to większe koszty. Dlatego inwestorzy cały czas szukają innowacyjnych rozwiązań, aby nie generować niepotrzebnych kosztów.

Koszty ogrzewania

Zakładając dom bez grzejników dla mat grzewczych:
Dom o powierzchni 100m2 (100 m2 x 150W/m2 = 15kW). Gdy będziemy ogrzewać jednocześnie cały dom przez 4h dziennie to da nam rachunek 4 x 15kWh x 0,8 zł/kWh = 48zł/dzień. Przy założeniu, że sezon grzewczy wynosi 180 dni da nam to kwotę 8 640 zł.

Zakładając dom bez grzejników dla folii grzewczych:
Dom o powierzchni 100m2 orientacyjna moc systemu grzewczego to około 6kW. Orientacyjne zużycie energii w sezonie grzewczym to ~2500 kWh co przekłada się na kwotę ~2 000 zł

Zalety folii/mat grzewczych

Przedstawione rozwiązania mat i folii grzewczych świetnie sprawdzą się w modernizacji domów. Dodatkowym atutem folii i mat grzewczych jest to, że awarie w odróżnieniu od tradycyjnego ogrzewania podłogowego hydraulicznego nie są tak spektakularne. Często instalatorzy, aby zaoszczędzić na hydraulice używają połączeń w miejscach, które będą zalane wylewką betonową. Praca betonu podczas jego ogrzewania i chłodzenia może uszkodzić złącza rur i doprowadzić do wycieku, co może być bardzo kosztowne w naprawie, ponieważ woda może zalać okoliczne pomieszczenia. Przy awarii folii i mat wystarczy wyłączyć bezpiecznik, do którego zostały podłączone.

  • Łatwość montażu,
  • Brak grzejników,
  • Bezawaryjność,
  • Bezobsługowość,
  • Żywotność nawet 100 lat!
  • Gwarancja wynosząca 20-25 lat,
  • Wysoka sprawność aż 99% (+- 1%),
  • Możliwość instalacji na sufitach, ścianach i podłogach,
  • Konfiguracja indywidualnej temperatury w dowolnym pomieszczeniu,
  • Brak ruchu powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu co jest szczególnie ważne dla alergików,
  • Natychmiastowe oddawanie ciepła po uruchomieniu w przypadku folii, a długi efekt cieplny po wyłączeniu dla mat grzewczych.
Najnowsze na blogu

Przyszłość pomp ciepła w Polsce: rewolucja w zakresie zrównoważonej energii

Obiecująca Przyszłość Pomp Ciepła W ostatnich latach pompy ciepła pojawiły się jako dojrzała i wysoce efektywna technologia z potencjałem do odegrania kluczowej roli w dostawie energii przez cały rok, włącznie z surowymi zimami, wykorzystując energię słoneczną. Niniejszy post na blogu bada trendy w technologii pomp ciepła, koszty inwestycji oraz rosnące znaczenie w przejściu na źródła … Continued

Jak działa program Mój Prąd 5.0?

Program “Mój Prąd 5.0” to innowacyjna inicjatywa skierowana do osób fizycznych w Polsce, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Jest to nie tylko sposób na zmniejszenie rachunków za prąd, ale także na wsparcie dla ekologicznego i samowystarczalnego rozwoju energetyki w kraju. W tym artykule dokładnie omówimy, dla kogo jest ten program, na co można … Continued

Purple mesh gradient

Darmowa wycena

Zamów rozmowę

Sprawdź ile zaoszczędzisz
dzięki fotowoltaice

Oddzwoni do Ciebie nasz ekspert i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

    Zapoznaj się z Polityką prywatności

    Kalkulator instalacji fotowoltaicznej
    • Purple mesh gradient
      Opłacalność

      Zastanawiasz się czy fotowoltaika to dla Ciebie dobre rozwiązanie?

      W 3 krokach oblicz, ile oszczędności wygeneruje instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu.

      Otrzymasz wycenę w ciągu 3-5 dni od wypełnienia tego formularza.

      Dzięki kalkulatorowi dowiesz się:
      • czy fotowoltaika jest w Twoim przypadku opłacalna
      • ile zaoszczędzisz w ciągu najbliższych lat
      • jaki jest zakres cenowy fotowoltaiki dla Twojego domu

      Wybierając Eko Solutions zdążysz na czas!

    • Okres rozliczeniowy

      Wybierz, czy podasz roczny, czy miesięczny koszt rachunków za prąd.

      Wysokość opłat

      Wpisz kwotę, którą obecnie płacisz za prąd.

    • Fotowoltaika to dla Ciebie bardzo dobry wybór!

      Do wyliczeń przyjęliśmy wzrost cen prądu rok do roku w wysokości 7%, jednak ceny mogą rosnąć znacznie szybciej.

      Orientacyjny czas zwrotu z inwestycji:

      0 lat

      Oszczędności po 30 latach:

      0
      Roczny koszt rachunków za prąd i suma oszczędności:
      0 kWp Moc instalacji
      0 Koszt instalacji
      0 Roczny rachunek za prąd bez instalacji
      0 Roczny rachunek za prąd z instalacją
      0 Oszczędności przez 1 rok
      0 Oszczędności przez 25 lat